W przygotowywaniu CV najczęściej spotykam się z dwoma strategiami. Pierwszą z nich jest pisanie CV jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania ofert pracy.  Druga strategia polega na wyszukiwaniu ogłoszeń, a gdy trafi się to właściwe, następuje przeskok do szybkiego, chaotycznego przygotowywania CV tak, by tylko zdążyć wysłać je w terminie 🙂 .

Tak nie piszemy CV 😉 

Która z tych strategii jest najlepsza? Moja odpowiedź brzmi – żadna.

 

W pierwszej sytuacji pisanie CV, gdy nie wiesz na jaką konkretnie ofertę zamierzasz aplikować jest bezcelowe. Skoro CV ma być odpowiedzią na konkretną ofertę pracy, czyli na specyficzne wymagania, zakres obowiązków i opis stanowiska, to jak chcesz przygotować CV nie wiedząc czego potrzebuje druga strona?

 

To tak, jakby pójść do lekarza z bólem gardła, a następnie bez badania i pytania o to, co dokładnie jest kłopotem,  zostać przekierowanym do dermatologa, bo to przecież też lekarz.

 

Natomiast druga strategia, w której najpierw namierzasz ofertę pracy, a potem w pośpiechu tworzysz CV, by tylko zdążyć w terminie, także mija się z celem 🙂 . Dlaczego? Często CV pisane w pośpiechu, pod presją czasu, nie jest skuteczne, bo nie jest skrupulatnie przygotowaną odpowiedzią na konkretną ofertę.

 

Mam inną strategię 🙂 

Podczas przygotowywania aplikacji z klientami, najczęściej stosuję nieco inną strategię. Wprawdzie zajmuje ona więcej czasu, ale korzyści są niewspółmierne. Mowa o bazowym CV (portfolio). 

 

Co to jest Bazowe CV? 

Bazowe CV to po prostu zbiór wszelkich informacji o Twoim  życiu zawodowym, o aktywnościach pozazawodowych, zainteresowaniach, osiągnięciach, kompetencjach, które już w dokumencie pisane są językiem korzyści. Dokument ten powinien zawierać konkretne argumenty i wskaźniki, po prostu przykłady z życia jasno wskazujące, że posiadasz dane kompetencje.

 

Selekcja informacji do CV 

Kiedy już uporamy się z bazowym CV, które zawiera sekcje podobne do standardowego CV (jednak bardziej rozbudowane), mamy gotowy materiał do stworzenia odpowiedzi na wybraną przez siebie ofertę pracy. Z utworzonego bazowego CV wyciągamy najważniejsze informacje – kluczowe dla potencjalnego rekrutera, które będą rzetelną odpowiedzią na wymagania i zakres obowiązków wskazany w ofercie. Bazowe CV zawsze traktujemy jako worek zasobów, z którego wyciągamy najważniejsze elementy.  To tak jakbyśmy dostali pełen wór klocków, ale w zależności od tego, co chcemy z nich zbudować – wyciągamy odpowiednie elementy.  Dokładnie tak samo jest z bazowym CV 🙂 .

 

Wysiłek się opłaca i oszczędza czas 

Praca włożona w napisanie bazowego CV przyniesie owoce, które docenisz  szczególnie w sytuacji, gdy okaże się, że szybko trzeba odpowiedzieć na pojawiającą się niespodziewanie ofertę.

 

Pamiętaj! Bazowe CV powinno być nieustannie aktualizowane, by nie umknęły Ci  ważne sytuacje, wyzwania, zadania, projekty, pochwały, wyniki :).

Ja korzystam z dokumentu na Google Dysk, by w razie potrzeby, mieć szybki dostęp do swojego bazowego CV.

 

Aktualizuj informacje w CV

Aktualizowanie danych, to ważna rada ;). Serio,  po pięciu latach z Twojej pamięci umknie  wiele drobnych i większych zawodowych sukcesów.  Lepiej więc je zapisać i nie skorzystać, niż nie zapisać i pozbawić się możliwości wykorzystania mocnego argumentu w rekrutacji!

 

Życzę  tylu rozpisanych kompetencji i osiągnięć, aby zabrakło Ci  miejsca na dysku 😉 .

 

P.S. O elementach bazowego CV, nad którymi warto się pochylić, napiszę w kolejnym artykule.

 

Ten artykuł napisałam dla Restart Kariery i śmiało zajrzyjcie też do nich, by znaleźć inne ciekawe treści i materiały do pobrania!