Głównym narzędziem w pracy doradcy jest jego kreatywność. To ona pozwala na wyciśnięcie z jednego narzędzia nieograniczonej ilości możliwości. Dziś omówię, dobrze Wam znane (tak mi się wydaje) KOŁO ŻYCIA

Poniższy  artykuł ukazał się w Magazynie dla doradców zawodowych DOZA kilka lat temu. Po lekkim odświeżeniu zamieszczam go ponownie 😉 

 

Koło życia (Wheel of Live), którego twórcą jest  Paul J. Meyer, założyciel Success Motivation® Institute, Inc. – to jedno z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w coachingu

W sposób obrazowy wskazuje nasz poziom satysfakcji z danych obszarów życia, a tym samym zmusza do refleksji. Wykonanie tego ćwiczenia stanowi punkt wyjścia do: 

  • określania celów, 
  • uświadomienia sobie tego, czym dysponujemy, 
  • rozpoczęcia drogi rozwoju. 

Wykonywanie koła życia w różnych momentach życia daje nowe światło na dokonujące się w nas samych zmiany, w tym nowe priorytety, marzenia i wartości.

 

W swojej pracy korzystam nie tylko z opisanej poniżej wersji Koła Życia, ale przede wszystkim z własnej wyobraźni, gdyż wachlarz możliwości wykorzystania koła jest nieograniczony… a właściwie ograniczony naszą kreatywnością. 

 

Skrócony opis ćwiczenia KOŁO ŻYCIA 

Koło dzielimy na 6 lub 8 części

Nadajemy im nazwy w zależności od sfer jakie składają się na nasze życie, np. praca, rodzina, związek, duchowość, zdrowie, finanse, kariera, rozrywka itp. W innej wersji nazwy odzwierciedlają pełnione przez nas role (matka, córka, podwładny, szef itp.). 

Następnie określamy w skali od 1 do 10 poziom naszej satysfakcji z danej dziedziny i cieniujemy odpowiednie pole. 

Zastanówmy się: 

  • czy nasze koło życia jest zrównoważone? 
  • Jak bardzo harmonijne jest nasze życie? 

Teraz czas na określenie idealnego koła życia i odpowiedź na pytania: 

  • w jakich sferach/ rolach chcemy mieć większy poziom satysfakcji?  
  • Jakie są obszary wymagające zmiany i którym obszarom chcemy poświęcić więcej energii? 

Teraz pozostaje nam wyznaczanie celów, planowanie działań, których podjęcie pomoże osiągnąć pożądany poziom satysfakcji, a przede wszystkim działanie

Do ćwiczenia warto powrócić od czasu do czasu, by przypatrzeć się dokonującym się zmianom oraz zmieniającym się priorytetom.

 

Schemat Koła znajdziecie w Narzędziowni

 

Wykorzystanie koła

WARTOŚCI 

W zależności od tego nad czym pracujemy z naszym klientem, takie kategorie wybieramy do pracy z kołem. Narzędzie to sprawdza się np. w pracy z wartościami, gdzie dopytujemy klienta: 

  • na ile daną wartość realizuje w swoim życiu? 
  • Jaki poziom chce osiągnąć? 
  • W jaki sposób? 
  • Która z wartości jest dla niego ważna? 
  • Koło daje obraz tego, co się obecnie dzieje i wyraźnie wskazuje, gdzie pojawiają się luki.

 KOMPETENCJE 

Innym tematem do pracy z kołem mogą być kompetencje, które klient powinien nabywać dążąc do zawodowego progresu. Początkowy etap pracy z kołem daje nam odpowiedź na pytanie, czy klient uświadamia sobie, jakie są kluczowe kompetencje pożądane w zawodzie lub na stanowisku pracy. Następnie diagnozujemy jego poziom satysfakcji z posiadanej (bądź nie) kompetencji. Warto tutaj uzmysłowić mu pewne elementy budujące daną kompetencję. Następnie rozpocząć pracę nad rozwojem słabszych kompetencji oraz wzmacnianiu już posiadanych.

 

 POSZUKIWANIE PRACY 

W przypadku osób wchodzących na rynek pracy, które dotychczas nie miały doświadczenia z procesem poszukiwania pracy, możemy wyodrębnić w kole kilka metod poszukiwania pracy, bądź innych elementów ułatwiających poruszanie się po rynku pracy krok po kroku (poznanie swoich zasobów, tworzenie dokumentów aplikacyjnych, analiza ofert pracy, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej itd.). Tutaj analizować będziemy, czy osoba miała już styczność z danym sposobem działania, w jakim zakresie, co jeszcze mogłaby zrobić, by takie metody wdrożyć?

 

ZDOBYWANIE DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO 

Osoby młode – studenci, uczniowie szkół średnich, którzy przygotowują się do wejścia na rynek pracy najczęściej spotykają się z barierą braku doświadczenia zawodowego. Tej grupie możemy zaproponować ćwiczenie z kołem w formie grupowej i bardziej twórczej. Warto postawić ich przed zadaniem wyszukania ośmiu sposobów zdobycia doświadczenia w inny sposób niż praca na etat. Po tym etapie, każda osoba powinna samodzielnie przystąpić do określenia czy i w jakim zakresie stosuje daną metodę oraz w którym elemencie mogłaby się bardziej zaktywizować. Następnie warto pociągnąć ćwiczenie w formie pracy indywidualnej z uczniem, w którym określamy dalszy plan działania. 

 

CELE NOWOROCZNE 

Koło życia w wersji noworocznej przydaje się do wyznaczania sobie celów zawodowych i osobistych, po wcześniejszej analizie poszczególnych obszarów życia. Zamiast wymyślać całej listy celów, warto przepracować obszary życia, przeanalizować, które obszary wymagają zmiany na już, które możemy zostawić na później. Tutaj nie ma miejsca na noworoczną modę na cele, tylko rzetelne przyglądnięcie się potrzebom. 

 

KOŁO I CO DALEJ? 

Praca z kołem powinna prowadzić do określenia celów, zbudowania planu działania, a przede wszystkim samego DZIAŁANIA. Rolą doradcy zawodowego będzie także czuwanie nad realizacją tego planu i jego weryfikacją.

 S-FACTOR

Odkąd poznałam metodę S-FACTOR, chętnie wykorzystuję ją właśnie w ćwiczeniu z kołem. Od początku kieruje ona uwagę klienta na jego zasoby i sukcesy (S), co daje motywację, świadomość oraz podstawy do dalszej pracy nad ich wzmacnianiem oraz dążeniem do rozwoju. Jak ją zastosować? Kiedy osoba określi już poziom satysfakcji w danej kategorii, skupmy się na tym, by opowiedział

  • co sprawia, że wskazał taki właśnie poziom, 
  • jakie posiada zasoby, 
  • na czym już może bazować? 

Wierzcie mi, że nastawienie klienta zmienia się pozytywnie, gdy rozpoczynamy od odkrywania jego mocnych stron i uświadamiania mu, jak wiele już posiada. Zatem, skupmy się na czynniku S, czyli sukcesie – co już klient ma, jakie sukcesy posiada na swoim koncie 🙂 

 

BĄDŹ ELASTYCZNY 

Możliwości wykorzystania koła jest mnóstwo, w zależności od problemu, z którym zgłasza się klient możemy modyfikować ćwiczenie i sprawić, by praca nad trudnością rozgrywała się najpierw na kartce papieru, została zilustrowana, a potem przeszła do etapu czynów. Grafika w postaci koła jest przyjemna dla oka, zrozumiała i wyraźnie pokazuje proporcje naszych zasobów i punktów do rozwoju. 

Zachęcam do eksperymentowania z kołem i obserwowania efektów. 🙂 

 

Schematy KOŁA do pobrania: