Podczas Festiwalu Pracy Jobicon, organizowanego przez pracuj.pl (20-21.10.2020), miałam okazję posłuchać kilku ciekawych wykładów. Jeden z nich zafascynował mnie na tyle, że postanowiłam w kilku punktach ująć to, o czym była mowa.

Artykuł ten powstał na bazie moich notatek z wykładu prof. UAM, dra hab. Macieja Błaszaka , pn. Jakie cechy ma umysł człowieka, który robi rzeczy niemożliwe dla innych?

W telegraficznym skrócie przedstawiam najważniejsze treści.

 

Praca z pasją

Jeśli podejmiesz pracę zgodną z pasją, nie wypalisz się i będziesz chciał ją wykonywać. Ponadto, sukces zawodowy jest zależny od umiejętności odroczenia nagrody, co ściśle związane jest z posiadaniem dużej samokontroli.

Jeśli nie pracujemy z pasją, to nawet większe pieniądze niewiele zdziałają w kwestii motywacji. Człowiek to jednostka społeczna, dlatego ludzie i relacje w pracy odgrywają dużą rolę – stanowią czynnik motywujący do pracy.

 

Plan dnia, rutyna i oszczędzanie energii

Im lepiej zaplanujemy swój dzień, tym mniej energii zmarnujemy na rzeczy nieważne. Oznacza to, że warto ustandaryzować swój rozkład dnia, wprowadzić pewne rutynowe czynności, by zaoszczędzić energię, którą potem spożytkujemy na ważniejsze zadania, albo takie, które wymagają od nas więcej kreatywności. Planując swój dzień warto mieć na uwadze priorytety.

Pomóż swojemu mózgowi, który zawsze dąży do oszczędzania energii i zminimalizuj straty energii, gdzie tylko się da, np.:

  1. Zmniejszaj ilość przekazywanych informacji, chociażby poprzez niewysyłanie e-maili o treści, która już została przekazana.
  2. Wprowadź rutynowe czynności, może to dotyczyć chociażby wyrobienia sobie rutyny w sposobie ubierania, by co rano nie pojawiała się konieczność rozmyślania nad tym, co na siebie włożymy. Niepotrzebna strata energii.
  3. Odpoczywaj, nie rób nic konkretnego (no nie cały czas ? oczywiście). W stanie spoczynku mózg wykonuje najważniejsze zadania zawodowe: staje się kreatywny, porządkuje informacje, „czyta” umysły innych (interpretując to, co zostało powiedziane), ocenia moralność.
  4. Twórz plan, który ułatwia strategię kolejnego dnia.

 

Wystarczająco dobre decyzje

Podejmuj decyzje wystarczająco dobre, a nie decyzje najlepsze, bo możesz przedobrzyć ?

 

Na pracę z pasją składają się relacje, autonomia i kompetencje

W pracy należy dążyć do stanu flow.

Nie osiągniesz stanu flow, poprzez:

  1. monotonną, nudną pracę, w której nasze umiejętności przewyższają poziom umiejętności potrzebny do jej wykonania. W takiej sytuacji mózg dość szybko zaczyna się nudzić, a my się wypalamy.
  2. nadmierne wymagania, które drastycznie przekraczają nasze kompetencje. Wtedy pojawia się frustracja, gdyż nie dajemy sobie rady z wykonaniem zadania.

Więc jak osiągnąć stan FLOW?

Starać się, by nasza praca była optymalna, czyli wyzwania i zadania w pracy lekko przekraczały nasze umiejętności. Żeby powstawały sytuacje, w których musimy się nauczyć czegoś nowego. Jednak poziom naszych kompetencji musi być taki, żeby nas motywował do podjęcia zadania, a nie demotywował nas z powodu zbyt niskich umiejętności. Po prostu należy konfrontować wyzwanie z własnymi umiejętnościami.

 

Rynek pracy poszukuje ludzi otwartych na wiedzę

Obecny rynek pracy jest wymagający, dlatego trzeba zdobywać nową wiedzę, nowe kompetencje. Bo im więcej wiemy, tym widzimy więcej. Ciągle się ucząc i zmieniając punkty odniesienia, uczymy nasz mózg spojrzenia z różnych perspektyw, widzenia świata w inny niż dotychczas sposób. Tutaj też warto wspomnieć o błędzie potwierdzenia, mówiący o tym, że mózg uwielbia uczyć się tego, co już wie, gdyż szuka potwierdzenia. Dlatego też często ściągamy informacje, które pasują do tego, co już wiemy. A to może okazać się pułapką! Podsumowując: na rynku poszukiwani są ludzie otwarci na wiedzę i potrafiący dać coś nowego.

 

Strach przed nieznanym

Zdobywanie nowej wiedzy i co za tym idzie uzyskiwanie nowych perspektyw może pomóc nam w minimalizowaniu stresu.

Najsilniejszą jego formą jest bowiem strach przed nieznanym. To dlatego zdobywanie wiedzy, nowych umiejętności i próba patrzenia na świat z różnych perspektyw, zmniejszają nasz strach.

 

Spójność

W życiu, a zwłaszcza w życiu zawodowym trzeba być SPÓJNYM: w tym co robimy, pokazujemy i mówimy. Jeśli ktoś złapie nas na braku tej spójności, no cóż, możemy być skończeni, lub po prostu nasza reputacja zostanie nadszarpnięta.