Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga korzystania z różnych źródeł informacji oraz aktywnej postawy w tym procesie. Przyjrzyj się kilku metodom, które pomogą Ci w znalezieniu zatrudnienia. 

BUDOWANIE SIECI KONTAKTÓW 

Myślę, że to najbardziej efektywny sposób poszukiwania pracy. Rozbudowana sieć kontaktów w branży oraz poza nią, a przede wszystkim nienaganna, godna polecenia marka osobista są nieodzowne na rynku pracy. 

Jak budować sieć kontaktów? Poprzez profesjonalizm w swoich miejscach pracy, a także udział w stażach, wolontariacie, kursach, konferencjach. Ale udział ten powinien być owocny w kontakty, a nie opierać się na biernym uczestnictwie. Utrzymywanie nawiązanych kontaktów to także ważny element networkingu, dlatego nie zamieniamy się w zbieraczy wizytówek, ale po takich spotkaniach – dajemy o sobie znać, np. pisząc maila do nowopoznanej osoby. 

Warto także brać udział w organizowanych grupach networkingowych, branżowych wydarzeniach. To okazja do nawiązania nowych kontaktów. 

Popularną platformą do nawiązywania kontaktów zawodowych to LinkedIn, który umożliwia utworzenie profesjonalnego profilu oraz nawiązanywanie relacji, aplikowanie na oferty pracy. 

 

TARGI PRACY 

Udział w targach pracy to świetna okazja do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami wielu firm. Przygotuj się profesjonalnie, czyli odpowiednio się ubierz, przygotuj swoje CV i pytania do rekruterów, a także przejrzyj wcześniej ofertę targową. Biorąc udział w takich wydarzeniach masz dobrą okazję do nawiązania kontaktów z rekruterami, zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy. Coraz częściej podczas targów dostępne są dodatkowe “atrakcje”, np. szkolenia, prelekcje, spotkania networkingowe z pracodawcami, możliwość wykonania profesjonalnego zdjęcia, a także konsultacji CV. 

 

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z FIRMAMI 

Jest to wymagający sposób dotarcia do firm. Wymaga wykoniania analizy i researchu, aby stworzyć własną listę potencjalnych pracodawców, u których chciałbyś pracować. Kolejnym krokiem jest dotarcie do osoby decyzyjnej i umówienie się na spotkanie w celu przedstawienia swojej kandydatury. Warto wysłać swoje CV nawet jeśli firma obecnie nie prowadzi rekrutacji. Takie działanie pokazuje Twoje zaangażowanie i inicjatywę.   

-> Przygotowujesz się do rozmowy i nie wiesz jakie pytania zadać rekruterowi? SPRAWDŹ TUTAJ. 

 

AGENCJE POŚREDNICTWA PRACY 

Warto rozszerzyć swoje działania o kontakt z agencjami pośrednictwa pracy, które posiadają własną bazę ofert pracy oraz kontakty z pracodawcami. Sprawdź jakie agencje działają w Twojej lub pobliskich miejscowościach. Popularne agencje, to np.: Adecco, Manpower, Randstad. 

→ Chcesz posłuchać mojej rozmowy z Anną Kaczor z Randstad? Zapraszam tutaj

 

APLIKACJE I PORTALE Z OFERTAMI PRACY 

Przeglądaj portale z ofertami pracy, np. Aplikuj.pl, Indeed.com, RocketJobs.pl itd.: regularnie przeglądaj nowe ogłoszenia i aplikuj na interesujące Cię stanowiska. Ustaw powiadomienia zgodne z preferencjami, aby być na bieżąco. Jeśli interesuje Cię praca w administracji to koniecznie zerknij na BIP interesującej Cię instytucji.  

Korzystaj z aplikacji mobilnych, np. LinkedIn, Pracuj.pl, które umożliwiają szybkie przeglądanie ofert pracy i aplikowanie bezpośrednio z telefonu. Ustaw powiadomienia. 

Nie zapominaj o regularnym przeglądaniu strony internetowej firm, w których chciał(a)byś pracować, Tam poszukuj zakładek “kariera’ czy ‘praca’ i bądź na bieżąco z planowanymi rekrutacjami. Czasami można wysłać aplikację przez formularz kontaktowy bez względu na to, czy trwa otwarty nabór czy nie. 

Podobno Facebook traci na popularności, jednak nie zmienia to faktu, że nadal funkcjonuje tam wiele grup z ofertami pracy. Także na Instagramie można natknąć się na ogłoszenia rekruterów, dlatego warto czasem zerknąć w media społecznościowe, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z poszukiwaniem pracy. 

 

AI I AUTOMATYZACJA 

Rekruterzy korzystają z systemów ATS (Applicant Tracking Systems) do wstępnej selekcji dokumentów aplikacyjnych. Aby Twoje CV przeszło pomyślnie pierwsze kroki, pamiętaj o odpowiednim formatowaniu dokumentu oraz użyciu słów kluczowych. Unikaj tabel, grafik, a zmiast tego stosuj nagłówki i czytelny układ CV. 

Do analizy oferty pracy i dopasowania do niej treści swojego CV, możesz użyć ChatGPT lub Gemini. Odpowiedni prompt pomoże Ci także skorygować zawartość i zoptymalizować treści. 

 

Dwie porady na koniec

Pamiętaj, aby każdą ofertę pracy traktować indywidualnie i dostosowywać treści w swoim CV do opisu stanowiska oraz wymagań konkretnego pracodawcy. Uniwersalne CV nie istnieje, więc nie wysyłaj tej samej wersji CV na każdą napotkaną ofertę pracy. 

Utwórz oraz aktualizuj swoje portfolio. Nawet wtedy, gdy nie myślisz o zmianie pracy, posiadanie dokumentu z odnotowanymi informacjami o Twoich ukończonych projektach, osiągnięciach, uzyskanych wskaźnikach oraz bazą własnych realizacji – pomoże Ci być na bieżąco z własnymi dokonaniami. Taki dokument lub portfolio stanowi szybką ściągę nie tylko na wypadek poszukiwania pracy, ale i negocjacji warunków pracy, czy wynagrodzenia. Ciekawą alternatywą może być prowadzenie własnego bloga lub profilu, na którym publikujesz zrealizowane projekty. 

 

Podsumowując, nowoczesne i aktywne metody poszukiwania pracy obejmują: korzystanie z sieci kontaktów, nowych technologii, aktywność i personalizację. Te metody mają to do siebie, że należy podejść do nich procesowo – potrzeba czasu na ich efektywność, dlatego zacznij już teraz, nawet (a może zwłaszcza) jeśli pracujesz.