W przygotowywaniu CV najczęściej spotykam się z dwoma strategiami. Pierwszą z nich jest pisanie CV jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania ofert pracy. Druga strategia polega na wyszukiwaniu ogłoszeń, a gdy trafi się to właściwe, następuje przeskok do szybkiego, chaotycznego przygotowywania CV tak, by tylko zdążyć wysłać je w terminie 🙂 .
Tak nie piszemy CV 😉
Która z tych strategii jest najlepsza? Moja odpowiedź brzmi – żadna.
W pierwszej sytuacji pisanie CV, gdy nie wiesz na jaką konkretnie ofertę zamierzasz aplikować jest bezcelowe. Skoro CV ma być odpowiedzią na konkretną ofertę pracy, czyli na specyficzne wymagania, zakres obowiązków i opis stanowiska, to jak chcesz przygotować CV nie wiedząc czego potrzebuje druga strona?
To tak, jakby pójść do lekarza z bólem gardła, a następnie bez badania i pytania o to, co dokładnie jest kłopotem, zostać przekierowanym do dermatologa, bo to przecież też lekarz.
Natomiast druga strategia, w której najpierw namierzasz ofertę pracy, a potem w pośpiechu tworzysz CV, by tylko zdążyć w terminie, także mija się z celem 🙂 . Dlaczego? Często CV pisane w pośpiechu, pod presją czasu, nie jest skuteczne, bo nie jest skrupulatnie przygotowaną odpowiedzią na konkretną ofertę.
Mam inną strategię 🙂
Podczas przygotowywania aplikacji z klientami, najczęściej stosuję nieco inną strategię. Wprawdzie zajmuje ona więcej czasu, ale korzyści są niewspółmierne. Mowa o bazowym CV (portfolio).
Co to jest Bazowe CV?
Bazowe CV to po prostu zbiór wszelkich informacji o Twoim życiu zawodowym, o aktywnościach pozazawodowych, zainteresowaniach, osiągnięciach, kompetencjach, które już w dokumencie pisane są językiem korzyści. Dokument ten powinien zawierać konkretne argumenty i wskaźniki, po prostu przykłady z życia jasno wskazujące, że posiadasz dane kompetencje.
Selekcja informacji do CV
Kiedy już uporamy się z bazowym CV, które zawiera sekcje podobne do standardowego CV (jednak bardziej rozbudowane), mamy gotowy materiał do stworzenia odpowiedzi na wybraną przez siebie ofertę pracy. Z utworzonego bazowego CV wyciągamy najważniejsze informacje – kluczowe dla potencjalnego rekrutera, które będą rzetelną odpowiedzią na wymagania i zakres obowiązków wskazany w ofercie. Bazowe CV zawsze traktujemy jako worek zasobów, z którego wyciągamy najważniejsze elementy. To tak jakbyśmy dostali pełen wór klocków, ale w zależności od tego, co chcemy z nich zbudować – wyciągamy odpowiednie elementy. Dokładnie tak samo jest z bazowym CV 🙂 .
Wysiłek się opłaca i oszczędza czas
Praca włożona w napisanie bazowego CV przyniesie owoce, które docenisz szczególnie w sytuacji, gdy okaże się, że szybko trzeba odpowiedzieć na pojawiającą się niespodziewanie ofertę.
Pamiętaj! Bazowe CV powinno być nieustannie aktualizowane, by nie umknęły Ci ważne sytuacje, wyzwania, zadania, projekty, pochwały, wyniki :).
Ja korzystam z dokumentu na Google Dysk, by w razie potrzeby, mieć szybki dostęp do swojego bazowego CV.
Aktualizuj informacje w CV
Aktualizowanie danych, to ważna rada ;). Serio, po pięciu latach z Twojej pamięci umknie wiele drobnych i większych zawodowych sukcesów. Lepiej więc je zapisać i nie skorzystać, niż nie zapisać i pozbawić się możliwości wykorzystania mocnego argumentu w rekrutacji!
Życzę tylu rozpisanych kompetencji i osiągnięć, aby zabrakło Ci miejsca na dysku 😉 .
P.S. O elementach bazowego CV, nad którymi warto się pochylić, napiszę w kolejnym artykule.
Ten artykuł napisałam dla Restart Kariery i śmiało zajrzyjcie też do nich, by znaleźć inne ciekawe treści i materiały do pobrania!
Zostaw komentarz