Planowanie kariery zazwyczaj kojarzy się z początkiem drogi zawodowej lub wyborem kierunku kształcenia, czy zawodu. Nic bardziej mylnego – skuteczne planowanie i zarządzanie karierą konieczne jest na każdym etapie kariery.  Zmiany i trendy na rynku są dynamiczne i nie zawsze przewidywalne w perspektywie kilku lat do przodu. Tym bardziej warto trzymać rękę na pulsie. 

Planowanie kariery i rozwój zawodowy to proces pozwalający na świadome kształtowanie swojej ścieżki zawodowej. Serio, to ważne. Chcesz chyba mieć pewną kontrolę nad pracą, czy biznesem, tak jak (mam nadzieję) dbasz o zdrowie, finanse, związek, wychowanie dzieci. 

 

Jak przebiega proces planowania kariery? 

Skuteczne planowanie rozwoju zawodowego polega świadomości elementów, składających się na obszar zawodowy i decyzje w tym zakresie. 

Przeanalizowanie poniższych etapów, a następnie ich cykliczne aktualizowanie to podstawa, by ‘ogarniać’ ten składnik życia. 

 

(1) Analiza zasobów osobistych i zawodowych: 

takich, jak: mocne strony, kwalifikacje, umiejętności, doświadczenia oraz ograniczenia i słabe strony.  

Nie zapominaj też o wartościach, które ułatwiają wiele decyzji i są kompasem w życiu, zatem w pracy również. 

 

(2) Określenie preferencji, talentów, zainteresowań i potrzeb: 

Co lubisz robić, czym się interesujesz, w jakim środowisku chcesz pracować, z kim, z czym (maszyny, oprogramowanie, zwierzęta, rośliny itp.)? 

Zastanów się na czym się znasz, jakie aktywności przychodzą Ci z łatwością, w czym się sprawdzasz, co robisz lepiej od innych? 

Chcesz szybko zbadać swoje predyspozycje zawodowe? Polecam Ci narzędzie Inteligentna Kariera https://inteligentnakariera.pl/ . Test zrobisz w 5 min na swoim smartfonie, a otrzymane wyniki mogą Cię zaskoczyć. W raporcie znajdziesz m.in. podpowiedzi możliwych ścieżek karier, opis mocnych stron i kierunków rozwoju.

Koniecznie zbierz wszystkie informacje dotyczące swojej kariery w jednym miejscu – w formie portfolio, czy Bazowego CV, najważniejsze, by dane były regularnie aktualizowane.  

 

(3) Świadomość trendów na rynku pracy

Nie żyjemy w bańce, czy utopijnym świecie. Czy chcemy tego, czy nie sytuacja na rynku pracy, nowoczesne technologie, sytuacja geopolityczna ma wpływ na nasze możliwości zawodowe i biznesowe. 

Nie sposób wiedzieć wszystkiego, ale zawsze warto skorzystać z dostępnych narzędzi. Szczerze polecam Mapę Trendów od Natalii Hatalskiej. Pozwala na zaznajomienie się z trendami globalnymi w czterech perspektywach czasowych – od obecnej do perspektywy +15 lat. Jest to wspaniałe narzędzie do budowania strategii biznesowej, projektowania kariery oraz pracy z uczniami, studentami. 

Drugim narzędziem jest Barometr Zawodów – jednoroczna prognoza zapotrzebowania na pracowników wybranych grupach zawodów. 

 

(4) Elastyczność zawodowa oraz plan B i C. 

Wiem, że kiedy nie ma się pomysłu na siebie, to perspektywa budowania dodatkowych scenariuszy jest przytłaczająca. 

Możesz w swoich poszukiwaniach posłużyć się Filtrem Preferencji od Mapy Karier,  wskaż interesujące Cię parametry, a następnie przeszukaj bazę zawodów, która może zainspirować Cię do rozwoju. 

 

(5) Upskiling i reskilling

Upskilling – to nic innego jak podnoszenie posiadanych już kompetencji i/lub kwalifikacji w Twoim obszarze zawodowym / branży. 

Reskilling oznacza przekwalifikowanie, czyli zmianę dotychczasowej drogi zawodowej. 

Nie ważne na jakim jesteś teraz etapie kariery – zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy oraz aktualizowanie ich jest szczególnie istotne dla rozwoju zawodowego i zarządzania karierą. 

Jak to robić? Wachlarz możliwości jest duży: 

  • szkolenia, kursy – online i stacjonarne; płatne i bezpłatne; np. Coursera, Udemy, Akademia PARP, YouTube. Szukasz finansowania edukacji – zerknij na Bazę Usług Rozwojowych BUR od PARP; https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ 
  • szkoły dla dorosłych, szkoły policealne, studia wyższe,
  • nauka umiejętności samodzielnie lub ze wsparciem znajomych – nauka nieformalna; 
  • książki, artykuły, 
  • sieć kontaktów, konferencje, wydarzenia branżowe itp.  – to źródło informacji niejawnych 😉 żarcik taki. Uważam, że nie ma nic lepszego od kontaktu z ludźmi w ramach takich wydarzeń, to skarbnica wiedzy i to często takich, do których nie dotrzemy innymi drogami (lub będzie to utrudnione). Rozmowy z ludźmi – nie tylko z Twojej branży – poszerza horyzonty, otwiera kolejne klapki w umyśle. 
  • wolontariat, projekty społeczne i nie tylko, zaangażowanie w różne inicjatywy, praktyki, staże, dorywcze zlecenia, uczenie się nowych rzeczy i pogłębianie własnych pasji. 

 

Pobierz notatnik: Zarządzanie karierą w 6-ciu krokach” – w zamian nie musisz zapisywać się do newslettera…. bo go nie mam 😉 … przynajmniej na razie 

Interesują Cię inne materiały? Poszukaj czegoś dla siebie w Narzędziowni. 

 

 

Co jest najważniejsze w planowaniu ścieżki kariery i rozwoju zawodowego?

Ilu speców do planowania kariery, tyle opinii. Według mnie najważniejsze w planowaniu ścieżki kariery oraz rozwoju zawodowego to: znajomość siebie, bycie na bieżąco, ciekawość wobec tego, co nowe, szerokie spojrzenie na to, co dzieje się globalnie, realizm i kompromis pomiędzy tym, co dla nas idealne a rzeczywistością. Jest coś jeszcze: 

→ ZATRUDNIALNOŚĆ

To zdolność do uzyskania i utrzymania satysfakcjonującej pracy, obejmując zarówno czynniki związane z samym kandydatem, jak i rynkiem pracy. 

Co wpływa na zatrudnialność i jak ją zwiększyć? Piszę TUTAJ 

 

Krótkie Q&A dla osób na początku kariery

W jaki sposób można skutecznie wykorzystać czas wakacji na rozwój umiejętności i doświadczenia zawodowego?

Czas wakacji można wykorzystać na różne sposoby, aby rozwijać umiejętności i zdobywać doświadczenie. To czas warty zainwestowania w ciekawe projekty, które dostarczą nowe umiejętności i doświadczenia. Przykłady?

  • udział w stażach i praktykach, to nie tylko praktyczne doświadczenia, ale też szansa nawiązania kontaktów zawodowych, 
  • kursy i szkolenia, zarówno online, jak i stacjonarnych – to rozwój nowych umiejętności, wiedzy oraz potwierdzenie ich w postaci certyfikatów, 
  • wolontariat – świetny sposób testowania różnych obszarów, zdobywania umiejętności, w tym społecznych, doświadczenia oraz budowania sieci kontaktów. Widzę same plusy, sama brałam udział w różnych formach wolontariatu i zawsze był to spory zastrzyk różnorodnych doświadczeń. 
  • rozwijanie pasji poprzez uczestnictwo w różnych zajęciach, kołach naukowych, koloniach czy obozach tematycznych. To świetny czas na wypróbowanie nowych aktywności, bo wiele placówek organizuje zajęcia wakacyjne dla osób początkujących, by zainteresować własną ofertą. No i nigdy nie wiadomo – może z pasji zrodzi się ścieżka kariery? 
  • drobne prace dorywcze: łączą wiele korzyści – zarabianie pieniędzy, przetestowanie zajęcia, by móc w praktyce sprawdzić swoje preferencje co do środowiska pracy, zajęcia, branży itp. 

Co daje testowanie różnych aktywności zawodowych i zadań?

Zwłaszcza na etapie szkoły i początków kariery zawodowej, pozwala na wyszukanie interesujących nas ścieżek zawodowych. Umożliwia sprawdzenie zajęć i sprawdzenie siebie w praktyce. Dzięki temu poznajemy swoje preferencje dot. konkretnych zajęć, zawodu, środowiska pracy, branży, ludzi, z którymi warto współpracować, czy własnych zainteresowań. 

Nawet jeśli podejmowane zajęcia nie spotkają się z aprobatą, to warto potraktować je jako selekcję nielubianych aktywności z szerokiego wachlarza możliwości na rynku pracy. 

Ważne jednak, by do testowania podejść analitycznie i mieć w głowie pytania: 

  • Co mi się w tym zajęciu podoba, a co nie? 
  • Jak się w tym czuję i jak mi to idzie? 
  • Końcowe wnioski. 

 

Jakie aktywności w trakcie nauki mogą przyczynić się do zwiększenia szans na zatrudnienie?

Aktywne uczestnictwo w życiu uczelnianym może znacząco zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy. Angażując się w organizacje studenckie, takie jak koła naukowe czy samorząd, zdobędziesz cenne doświadczenie w pracy zespołowej i organizacji projektów. Dodatkowo, udział w projektach badawczych, konkursach i hackathonach pozwoli Ci wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, rozwijając jednocześnie kluczowe umiejętności. Pamiętaj również o budowaniu portfolio, które zaprezentuje Twoje osiągnięcia i zrealizowane projekty, stanowiąc cenny atut w Twoim CV.

 

Jakie są błędy w planowaniu kariery i rozwoju zawodowego?

Radha Perera, w swoim artykule wskazuje 17 błędów, które należy unikać. Wymienię kilka z nich: brak sieci kontaktów, brak elastyczności, prokrastynacja, brak planu kariery i wyznaczania celów, palenie mostów, zaniedbywanie ciągłego uczenia się, unikanie informacji zwrotnej i słabe zdolności komunikacyjne, bycie reaktywnym zamiast proaktywnym, ignorowanie marki osobistej i brak profesjonalizmu.  

 

Zarządzanie karierą dorosłych: między celami a kompromisami.

Dorośli zarządzając swoją karierą najczęściej muszą brać pod uwagę swoje cele oraz dostosowywać je do zmieniających się warunków i potrzeb. Najtrudniejsze w tym procesie jest to, że często decyzje nie są tą idealną wizją, bywają po prostu kompromisem pomiędzy sytuacją na rynku, sytuacją osobistą, realiami a własnymi potrzebami i ambicjami. 

I to jest właśnie ciekawe i intrygujące, jak układają się nasze ścieżki. A czasem plany wywracają się o 180 stopni. 

Po prostu traktujmy życiowe wydarzenia jak GPS, który biorąc pod uwagę obecną sytuację, wyznaczy nową trasę 🙂 

 

Powodzenia!