Rozmowa kwalifikacyjna jest partnerską rozmową (dialogiem, a nie przesłuchaniem!), której wyniki powinny być dla Ciebie satysfakcjonujące. Aby tak było jest jeden element, którego nie możesz przeoczyć – PRZYGOTOWANIA. Bez względu na to, jak czujesz się pewnie, jak długo jesteś w branży i jak wymiatasz – nigdy nie lekceważ etapu przygotowania.  

Przygotowanie do rozmowy o pracę, staż, zlecenie pokazuje Twoją odpowiedzialność, profesjonalizm i szacunek do rozmówcy. Zwiększa także poziom  pewności siebie, a to korzystnie wpływa na przebieg rozmowy. 

Niezalenie od formy rozmowy – online, stacjonaranej, czy telefonicznej – zwróć uwagę na kilka następujących aspektów. 

 

PRZYGOTOWANIE MERYTORYCZNE 

Poznaj firmę 

Pierwszym krokiem jest poznanie firmy, do której aplikujesz. Przejrzyj jej stronę internetową, przeczytaj najnowsze wiadomości i artykuły na jej temat oraz zapoznaj się z jej kulturą organizacyjną i wartościami. Wiedza na temat firmy pozwoli Ci lepiej zrozumieć, czego oczekują od kandydatów i jak możesz wpasować się w ich zespół. Poza tym, będąc na bieżąco z działaniami firmy, możesz pozytywnie zaskoczyć rekrutera, pokazując swoje zaangażowanie i zainteresowanie. Zwłaszcza, że wielu kandydatów nie może się pochwalić większą wiedzą na temat firmy, niż jej lokalizacja czy branża 😉 Wyróżnij się już na tym etapie. 

Przeanalizuj ogłoszenie 

Dokładne przestudiowanie oferty o pracę da Ci ogląd na to, jak wygląda praca na tym stanowisku, jakie będziesz mieć obowiązki. Dowiesz się lub wydedukujesz kluczowe kompetencje w pracy, a to będzie świetna baza do tego, aby we własnym życiorysie zawodowym poszukać argumentów potwierdzających, że pasujesz do tej pracy. 

Przeanalizuj własną ofertę 

Twoja oferta to Twoje zasoby, czyli doświadczenie, umiejętności, mocne strony, sukcesy, wyniki, wiedza, kwalifikacje itd. O sobie często trudno się mówi, dlatego na spokojnie wypisz swoje najważniejsze kompetencje, wskazujące na dopasowanie do stanowiska pracy. Wypisz więcej informacji o sobie – o swoich wyróżnikach, projektach, w których brałeś/aś udział, zadaniach, za które byłeś/aś odpowiedzialny itd. 

Weź swoją historię na tapet, żeby nie dać się zaskoczyć. 

Poćwicz odpowiedzi

Ćwiczenie odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne pomoże Ci poczuć się pewniej podczas rozmowy. Możesz poprosić znajomego lub doradcę zawodowego o przeprowadzenie próbnej rozmowy kwalifikacyjnej. Ćwiczenie na głos pozwoli Ci lepiej zapamiętać swoje odpowiedzi i poprawić płynność wypowiedzi.  

W przygotowaniu swoich pytań możesz skorzystać z wielu list najczęstszych pytań zadawanych na rozmowach, które znajdziesz w sieci. To tylko propozycje, które pomogą Ci się rozkręcić przed rozmową. Nigdy nie ucz się swoich odpowiedzi na pamięć, to się nie sprawdza i pozbawia Cię naturalności w rozmowie. 

Bazą do pytań, jakie może zadać Ci rekruter to m.in. Twoje CV, opis stanowiska, o które aplikujesz, oferta pracy. Przećwicz swobodne wypowiedzi na temat swoich umiejętności, doświadczenia, motywacji do pracy, tego, jak poradziłeś/aś sobie w sytuacjach problemowych, stresowych itp. Bądź gotowy/a na przytoczenie różnych przykładów z życia.

Przygotuj własne pytania  

Przygotowanie kilku pytań do rekrutera pokaże, że jesteś zainteresowany firmą i stanowiskiem. Możesz zapytać o kulturę organizacyjną, możliwości rozwoju zawodowego czy szczegóły dotyczące zespołu, w którym będziesz pracować. Warto także zapytać o dalszy proces rekrutacji, zadania na stanowisku pracy, istotne umiejętności. Ważne, abyś nie wyskoczył/a ze stwierdzeniem “nie mam żadnych pytań”. 

 

STRÓJ, DOKUMENTY I ORGANIZACJA

Zadbaj o profesjonalny wygląd

Dostosuj ubiór do sytuacji. Bez względu na kulturę organizacyjną firmy, być może luźny styl ubioru pracowników, swoboda wyrażania siebie – na rozmowę ubierz się formalnie, z szacunku do rozmówcy. Pierwsze wrażenie ma znaczenie, dlatego zadbaj o detale, ubierz się schludnie i pamiętaj o… puntualności (a jeśli wiesz, że się spóźnisz to uprzedź). 

Dokumenty / sprzęt

Na rozmowę weź dokumenty, które potrzebujesz, np. CV, portfolio, certyfikaty, treść oferty, notatnik. Posegreguj je, aby mieć do nich szybki dostęp. Jeśli masz prezentację lub inne materiały, do których zaprezentowania potrzebny jest sprzęt, weź swój laptop, czy inny potrzebny sprzęt. 

Informacje organizacyjne

Zanotuj imię i nazwisko osoby, z którą jesteś umówiony, kontakt do tej osoby, miejsce i termin spotkania. Z wyprzedzeniem zaplanuj dojazd, żeby mieć pewność, że się nie spóźnisz. 

 

DODATKOWE WSKAZÓWKI  

Zachowuj się pewnie – siedź wygodnie, utrzymuj kontakt wzrokowy, słuchaj aktywnie, zadawaj pytania, zachowuj się autentycznie i naturalnie. Pokaż swoje zainteresowanie rozmową oraz stanowiskiem, bądź uprzejmy/a. Wypowiadaj się zwięźle, jasno, konkretnie, na temat, “nie lej wody”. Unikaj żargonu stanowiskowego, jeśli nie jesteś pewien/pewna, że Twoim rozmówcą jest osoba specjalizująca się w Twojej dziedzinie. 

Przygotuj swoje elevator speech, czyli krótką autopereznację, pokazującą Twoje atuty. Uzyj metody STAR, opisującą konkretne sytuacje, zadania, akcje i rezultaty (o tym innym razem).

-> Zerknij tutaj.

Zadbaj o wizerunek online. Sprawdź, co pojawia się na Twój temat w sieci. Zaktualizuj profil na LinkedIn. Upewnij się, że treści, które zamieszczasz na portalach społecznościowych nie psują Ci reputacji.  

 

PRZYGOTOWANIA DO ROZMOWY ONLINE 

Sprawdź technikalia: stabilność połączenia interenetowego, poziom naładowania baterii, srawność mikrofonu, kamery. Zainstaluj aplikację wykorzystywaną podczas spotkania. 

Ustaw kadr w kamerze: na wysokości wzroku, obejmując twarz i ramiona. Zadbaj o porządek w tle. 

Miejsce: zapewnij sobie ciszę i wyeliminuj potencjalne zakłócenia, w tym powiadomienia z telefonu. 

Dokumenty pod ręką: przygotuj kalendarz, notatnik, CV, coś do pisania.  

-> Więcej pisałam w artykule o barierach podczas rozmowy online.

 

PRZYGOTOWANIA DO ROZMOWY TELEFONICZNEJ

Uśmiechnij się:  uśmiech słychać w głosie. 

Miejsce: zapewnij sobie ciszę, wygodne miejsce i wyeliminuj potencjalne zakłócenia.

Dokumenty pod ręką: przygotuj kalendarz, notatnik, CV, coś do pisania.  

-> Więcej o rozmowie telefonicznej pisałam TUTAJ 

 

CO PO ROZMOWIE  REKRUTACYJNEJ?

Koniec rozmowy to jeszcze nie koniec Twoich działań. Teraz czas odświeżyć sobie pamięć i zanotować szczegóły rozmowy, poczynione ustalenia. To dobry moment na chwilę refleksji nad tym, co poszło dobrze, z czego jesteś zadowolony/a, a które elementy rozmowy warto doszlifować i poprawić. 

Warto po rozmowie wysłać podziękowania wraz z potwierdzeniem zainteresowania ofertą pracy. Możesz to zrobić mailowo. 

 

 

Podsumowując, kluczem do sukcesu jest staranne przygotowanie, pewność siebie i autentyczność. Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to dialog, a nie przesłuchanie, dlatego zadawaj pytania i bądź aktywny.

 

Więcej wskazówek z pierwszej ręki?   

Zachęcam do posłuchania moich rozmów z rekruterami: