Rozmowy kwalifikacyjne w formie spotkania online już pewnie nikogo nie dziwią. W pewnych branżach są standardem, a w niektórych miejscach pracy wręcz koniecznością.
Nie lubię się odwoływać do okresu pandemii, ale w tym przypadku to nieuniknione 😉 Właśnie ten czas był przełomem w popularyzacji rozwiązań online w różnych dziedzinach. Nie ominęło to także rekrutacji. Obecnie, firmy chętnie korzystają z możliwości przeprowadzenia często całych procesów rekrutacyjnych online. Oszczędza to czas, jest wygodniejsze, daje szanę na połączenie z kandydatami z całego świata.
Oczywiście to rozwiązanie ma pewne ograniczenia. Sama jestem zwolenniczką spotkania face to face z człowiekiem (offline!), jednak często jest to wręcz niemożliwe.
Skoro już należy przygotować się do rozmowy online, to warto omówić czarne scenariusze. Odpowiedź na pytanie co może pójść nie tak, pozwoli na minimalizację ryzyka wystąpienia różnych barier.
Do rzeczy.
Bariery techniczne:
Słabe połączenie internetowe, problemy z dźwiękiem lub obrazem mogą zakłócić rozmowę i utrudniać płynną komunikację. Upewnij się, że masz stabilne połączenie internetowe i przetestuj przed rozmową takie urządzenia, jak: słuchawki, mikrofon, poziom naładowania baterii.
Warto mieć plan awaryjny, który pozwoli szybko rozwiązać problem. Miej przy sobie inny sprzęt z dostępem do Internetu, np. telefon. Zapewnij sobie słuchawki z mikrofonem, które pozwolą na lepszą jakość dźwięku.
Jeśli wcześniej nie korzystałeś/aś z oprogramowania, na którym odbędzie się rozmowa, koniecznie zainstaluj i przetestuj je wcześniej. Nie daj się zaskoczyć.
Popularne programy i platformy wykorzystywane do wideorozmów, to: Zoom, Google Meet, Microsoft Teams, Skype, rzadziej Whatsapp.
Bariery komunikacyjne:
Ograniczona komunikacja niewerbalna:
Podczas rozmowy online trudniej jest odczytać mowę ciała i wyraz twarzy rozmówcy. Zwłaszcza, gdy obraz jest niefortunnie wykadrowany. Chociaż nie jest to spotkanie na żywo, staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z …. kamerą. Wiem, średnio to naturalne, jednak o wiele lepsze, niż patrzenie na czyiś profil.
Używaj wyraźnych, ale nie przesadzonych gestów, aby lepiej przekazać swoje emocje. Ale unikaj nadmiernej gestykulacji i ruchliwości 😉 Potakuj głową, uśmiech także mile widziany.
Opóźnienia w transmisji dźwięku i obrazu:
Technologia jest coraz lepsza, mimo to te delikatne opóźnienia dźwięku i obrazu, utrudniają rozmowę, płynne włączanie się ze swoją wypowiedzią, zadawanie spotnanicznie pytań. Czasami powoduje to “wcinanie” się komuś w słowo, więc bywa niezręcznie. Jednak w takiej sytuacji zawsze przydaje się uśmiech. Poza tym obie strony mierzą się z tym samym wyzwaniem, więc bez stresu.
Mów wyraźnie, rób delikatne pauzy, staraj się nie przerywać.
Bariery związane z otoczeniem:
Sprzęt i komunikacja to nie wszystko. Zakłócenia mogą pojawiać się w naszym otoczeniu. Znasz pewnie zabawne filmiki o mistrzach drugiego planu, wchodzących w kadr członkach rodziny itd. Zadbaj, aby takie sytuacje nie rozpraszały Cię podczas rozmowy. Pokaż swoje zaangażowanie i profesjonalne podejście do rozmowy i wyeliminuj popularne dystraktory.
- Wyłącz dźwięk oraz wszelkie powiadomienia aplikacji w tel. i na komputerze.
- Zadbaj o neutralne tło, które nie będzie rozpraszać rozmówcy.
- Wykadruj obraz, by dobrze Cię było widać, np. widok popiersia.
- Zadbaj o ciszę w pomieszczeniu na czas rozmowy – pieska wyproś, żeby nie zaczął szczekać, rodzinę oddeleguj na spacer lub kawkę do kawiarni, wiesz, co robić.
Brak przygotowania
O ile ze sprzętem, czy siecią może się coś zadziać i nie zawsze mamy na to wpływ, to brak przygotowania merytorycznego do rozmowy nie znajduje usprawiedliwienia. Jest to z mojej perspektywy marnowanie czasu naszego i rekrutera oraz pokazanie braku zaangażowania.
Przed rozmową przeczytaj ofertę, jeszcze raz swoje CV, spróbuj odpowiedzieć na popularne pytania pojawiające się na rozmowach. Przygotuj notatnik, miej pod ręką ofertę, CV, imię i nazwisko oraz kontakt do osoby, z którą będziesz rozmawiać (na wszelki wypadek, gdyby pojawiły się problemy z połączeniem).
Zadbaj o odpowiedni strój dopasowany do charakteru stanowiska i firmy.
Chcesz zwiększyć pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Miej pod kontrolą rzeczy, na które masz wpływ! Poza wdrożeniem wymienionych wyżej wskazówek, dowiedz się, jak jeszcze możesz przygotować się do spotkania z rekruterem. Miej pewność, że zrobiłeś/aś wszystko i zadbałeś o swój profesjonalny wizerunek.
Prowadzisz warsztaty z przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej?
Proponuję moje Karty Rozmówki Rekrutacyjne, które przeprowadzą uczestników od przygotowań, przez rozmowę, po działania po rekrutacji.
Zostaw komentarz