Najpierw kilka najważniejszych informacji o telefonicznej rozmowie rekrutacyjnej: 

  • rozmowa telefoniczna może lecz nie musi być jednym z etapów rekrutacji,
  • często stanowi pierwszy etap selekcji kandydatów,
  • już w takiej formie można sprawdzić umiejętności kandydata, np. znajomość języków obcych,
  • nadal jest to rozmowa kwalifikacyjna, więc wymaga takiego samego profesjonalnego podejścia,
  • dla niektórych może być bardziej wymagająca, bo nie widzimy rozmówcy.

Ale po kolei.

Wiele lat temu, będąc jeszcze studentką, jechałam w godzinach szczytu zatłoczonym autobusem. W tych niesprzyjających warunkach zadzwonił człowiek, zainteresowany przyjęciem mnie do pracy. Zapytał, czy mogę rozmawiać, a ja – podekscytowana, że mam taką świetną okazję na pracę i z przekonaniem, że odmowa rozmowy ‘już – teraz – zaraz’ przekreśli moją szansę na zatrudnienie – oczywiście powiedziałam, że tak!

No gorzej tego rozegrać nie mogłam, bo rozmawiałam w niekomfortowych warunkach, próbując usłyszeć rozmówcę i odpowiadając niezgrabnie i niepewnie na pytania. Koniec końców pracę dostałam, a to małe przewinienie pewnie zrzucono na karb mojego braku doświadczenia i młodości 😉

Oczywiście obecnie rozegrałabym tę sytuację inaczej, ale czasu już nie cofnę. Wtedy rozmowę telefoniczną mało kto kojarzył z rozmową kwalifikacyjną. Czasy się zmieniły, rozmawiamy o marce osobistej, profesjonalnym wizerunku zawodowym, świadomym zarządzaniu karierą, więc tym bardziej należy wziąć pod lupę rozmowę kwalifikacyjną.

Odpowiednie przygotowanie miejsca i sprzętu

Jak każda rozmowa o pracę, również ta w formie telefonicznej wymaga naszego przygotowania, zwłaszcza, że może być etapem eliminującym kandydatów przed zaproszeniem na rozmowę twarzą w twarz. Zazwyczaj jest krótsza niż standardowa, dlatego koncentruje się na najważniejszych informacjach.

Podobnie, jak podczas rozmowy online – zadbaj o ciche miejsce, by nikt ani nic nie przeszkodziło w trakcie spotkania. Dzięki temu skupisz się na rozmowie i spokojnie odpowiesz na pytania.

Sprawdź, czy masz dobry zasięg telefoniczny i czy urządzenie jest naładowane. Zaoszczędzisz sobie nerwów z urwanymi zdaniami czy przerwanym połączeniem.

Przygotuj notatki

Miej pod ręką CV, ofertę, na którą aplikujesz, a także notatki dotyczące firmy, stanowiska, przygotowane pytania do rekrutera. Notatki mogą być pomocne, ale nie czytaj z kartki, bo to słychać. Mają Ci one pomóc w płynnej i merytorycznej rozmowie, a stać się prompterem 😉

 

Mowa

Poćwicz swoją wymowę przed rozmową, aby mówić wyraźnie oraz brzmieć pewnie i profesjonalnie. Pokaż entuzjazm i uśmiechnij się! Ton głosu i uśmiech doskonale słychać.

 

Zakończ pozytywnie

Podziękuj rekruterowi, wyraź swoje zainteresowanie udziałem w dalszych etapach.

Wracając do mojej historii – co zrobić, gdy rekruter dzwoni w nieodpowiednim momencie? Powiedz, że teraz nie masz odpowiednich warunków do rozmowy i wspólnie ustalnie dogodny termin. Done.

 

Poznaj moje Karty Rozmówki Rekrutacyjne.