Ostatnio podczas szkolenia z doradcami zawodowymi, pedagogami i psychologami z jednej ze śląskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, podzieliłam się kilkoma wskazówkami dotyczącymi wiedzy z doradztwa, organizacji pracy i uczenia się. Poniżej kilka z nich 🙂

Poniższe wskazówki to totalny miszmasz (wiem), ale zebrałam kilka informacji, którymi chciałam się z Wami podzielić szybko i bez tworzenia kolejnych wpisów na blogu.

 

TIP 1

Dla doradców zawodowych i osób, które szukają ścieżki kariery

Możesz otrzymać bezpłatne egzemplarze książek o tematyce kariery, w kontekście altruizmu, naszego pozytywnego wpływu społecznego, wyboru ścieżki rozwoju. 

Bezpłatnie możesz wybrać jedną z kilku różnych pozycji. Wszystkie napisane są w języku angielskim.

Co mnie przekonało?

  1. Treści przedstawiana na podstawie analizy różnorodnych badań.
  2. Pisana w tematyce, która mnie interesuje i to z innej perspektywy, m.in. sensowności pracy i poczuciu szczęścia z wybranej ścieżki kariery.
  3. Wersja książkowa! Zapach książki, dla mnie moc i inna motywacja do czytania, zwłaszcza w gąszczu pdfów, e-booków i innych e-.

Książki dostępne po zapisaniu się do newselettera: https://80000hours.org/book-giveaway/ 

Poza tym polecam zapoznać się z ich artykułami na stronie, bardzo ciekawe podejście do kwestii kariery. Przeraża Cię angielski? Przeczytaj pozostałe TIPy, a dowiesz się, jak temu zaradzić 😉

 

TIP 2

Nauka, uczenie się, przyswajanie wiedzy w małych dawkach.

Chcesz wraz ze swoimi współpracownikami skorzystać z bezpłatnego miesięcznego Programu Nanolearningowego?

Jest to codzienna dawka wiedzy łatwo przyswajalnej w formie krótkich animacji i zwięzłych informacji przesyłanych e-mailem.

Zbierz grupę współpracowników i zapisz się do bezpłatnego (bez żadnych haczyków) programu: https://seewidely.com/lite/ 

Osobiście brałam w nim udział, jestem zachwycona. Dla mnie jako osoby zawodowo związanej z rozwojem siebie i innych, cóż mogę powiedzieć – MEGA!!! Uwielbiam! Polecam!

 

TIP 3

Dla tych, których przeraża korzystanie z obcojęzycznych stron www, e-book’ów lub filmików na YT.

Poszukujesz wiedzy i ciekawostek na YouTube na kanałach obcojęzycznych lub otrzymujesz materiały np. e-booki w innym języku niż ojczysty, a nie znasz go lub zbyt dużo energii kosztuje Cię wysłuchanie filmów / czytanie artykułów obcojęzycznych?

Strony www: np. w przeglądarce Chrome, otwierając stronę w innym języku, po prawej stronie przy pasku zadań możesz kliknąć ikonkę Tłumacza i wybrać opcję „tłumacz na język polski”. Możesz także w dowolnym miejscu na stronie, kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję „przetłumacz na język…”. Tłumaczyć możesz z dowolnego języka. 

YouTube: uruchom film, który Cię interesuje, następnie włącz napisy, a potem opcję „tłumacz automatycznie” i wybierz język, który Cię interesuje, czyli np. polski 😉

Dokumenty, e-booki: Jak przetłumaczyć cały dokument elektroniczny na język polski? Skorzystaj ze strony Google Tłumacz, wybierz zakładkę Dokumenty (lub strony www jeśli chcesz przetłumaczyć całą stronę www), a następnie załaduj cały dokument np. z dysku komputera i przetłumacz 🙂 

 

TIP 4

Co zrobić, by móc notować w pliku PDF?

Jeśli potrzebujesz dokumentu w formacie PDF, jednak takiego, na którym chcesz robić notatki lub odhaczać punkty checklist’y, skorzytaj z darmowego sposobu dodawania edytowalnych elementów do dokumentów PDF za pomocą narzędzia: PDF ESCAPE. 

Wejdź na stronę pdf Escape  i załaduj plik PDF, następnie dodawaj elementy edytowalne w miejsca w dowolnym miejscu dokumentu lub skorzystaj z innych ciekawych opcji. Ponieważ tutaj nie będę opisywać krok po kroku, jak takie elementy dodawać, odsyłam Cię do przykładowego tutorialu na YouTube: TUTAJ.

 

TIP 5

Dla doradców zawodowych, którzy chcą zaktualizować swoją wiedzę 

Bezpłatny kurs online dla doradców zawodowych: najnowsze trendy i teorie z zakresu doradztwa zawodowego
i mentoringu kariery, utworzony przez 5 europejskich organizacji, w tym polską Fundację Katalyst Education. 

Polecam serdecznie! Napakowany merytorycznie, a różnorodność źródeł imponująca.

Link do rejestracji na kurs: https://careerguidancecourse.eu/pl/

 

TIP 6

Must Have dla każdego

Skorzystaj z darmowego narzędzia Canva, które pozwoli Ci na intuicyjne i proste tworzenie infografik, filmów, grafik, dokumentów aplikacyjnych, wizytówek, i wiele innych. Narzędzia używam od wielu lat, nigdy się nie zawiodłam, i ciągle odkrywam nowe funkcjonalności.

Polecam, bo nie wyobrażam sobie bez tego pracy: https://www.canva.com/ 

 

TIP 7

Lepsza organizacja – planowanie i działanie

Aby pomóc sobie w planowaniu i koordynowaniu złożonych zadań, projektów oraz w pracy zespołowej, wypróbuj darmowe e-narzędzia. Na rynku jest ich mnóstwo, wystarczy wpisać odpowiednie słowa w wyszukiwarkę i już wyskoczą, jak grzyby po deszczu. 

Testuję często coś nowego, ale od dłuższego czasu pozostają ze mną: Bitrix24 oraz Trello

 

TIP 8

Dla magazynierów i zbieraczy materiałów oraz częstych bywalców szkoleń 😉

Masz problem z dużą ilością materiałów, notatek, bierzesz udział w licznych webinarach i szkoleniach, a i tak nie korzystasz w pełni z tej wiedzy? Zmień sposób notowania na TABELKĘ, którą podzielisz na dwie kolumny: w pierwszej rób swoje notatki jak zwykle (a lepiej zapisuj tylko to, co istotne), ale w drugiej OD RAZU zapisz, jak wykorzystasz daną informację w swojej pracy lub życiu. Zdobywane informacje staną się bardziej praktyczne.

Już od pewnego czasu stosuję tę metodę, a szczególnie przydaje się przy analizie wszelkiego rodzaju raportów oraz webinarów itp. Czytając długi tekst, zapoznając się z jakimś materiałem lub słuchając podcastu, czy webinaru, co jakiś czas się zatrzymaj się przy notowaniu i uzupełnij o swoje notatki i pomysły prawą kolumnę. Na mnie działa, często wracam do takich notatek i mam szybką podpowiedź, jak i gdzie wykorzystać daną wiedzę.

Ja stosuję trzy warianty:

  1. Pytanie – jesli chcę coś zgłębić lub dłużej się nad tym zastanowić, lub na tym etapie nie wiem, jak to wykorzystać.
  2. Gotowy pomysł na wykorzystanie.
  3. Hasło, czyli słowo kluczowe lub frazę, która pozwoli mi szybko zorientować się, co z tym zrobić, np. „warsztaty motywacja”, „artykuł doradztwo”, „ćw. CV” – czyli ogólna działka mojej aktywności + tematyka.

SZABLON / WZÓR MOJEJ TABELKI DO POBRANIA TUTAJ ==> Szablon notatek Aneczki NOMIO lub w NARZĘDZIOWNI. Wrzucam go tylko dla orientacji o co mi chodzi, jednak pamiętaj, że wystarczy ustawić kartkę papieru w poziomie i przedzielić pionową kreską robiąc z jednej strony dużą przestrzeń, a z prawej mniejszą 😉 tyle.

 

 

Mam nadzieję, że skorzystacie z tych wskazówek, pozdrawiam!