W dynamicznie zmieniającym się świecie i konkurencyjności na rynku pracy, zatrudnialność to czynnik decydujący o sukcesie zawodowym.
Czym jest zatrudnialność?
in. employability – jest to zdolność do uzyskania i utrzymania pracy. Obejmuje czynniki indywidualne (m.in. wiedza, umiejętności, motywacja, postawa) oraz czynniki ‘zewnętrzne’, jak rynek pracy, trendy na rynku, oczekiwania pracodawców. Odnosi się do długotrwałego zatrudnienia oraz subiektywnego przekonania o możliwości pozostania zdolnym i zmotywowanym do pracy, aż do emerytury.[1] [2]
Organizacjom coraz trudniej jest zagwarantować długoterminowe zatrudnienie, a dla osiągnięcia stabilnej i satysfakcjonującej pracy nie wystarczy dyplom ukończenia studiów czy konkretnych kwalifikacji. Stąd zatrudnialność staje się czynnikiem zabezpieczającym i pomagającym w osiągnięciu sukcesu zawodowego. [3]
Co wpływa na zatrudnialność?
W dużym skrócie są to następujące elementy:
- Kwalifikacje, wykształcenie, uprawnienia, zgromadzona wiedza.
- Doświadczenie zawodowe, a w przypadku osób wkraczających na rynek pracy – aktywność pozazawodowa.
- Umiejętności twarde, np. znajomość języków, obsługi maszyn, programów oraz umiejętności miękkie, np. praca zespołowa, zdolność rozwiązywania problemów, krytyczne myślenie, kreatywność.
- Sieć kontaktów.
- Sytuacja na rynku pracy: popyt na dany zawód, konkurencja, trendy ekonomiczne, sytuacja gospodarcza.
To jednak nie wszystko. Na zatrudnialność wpływają także takie postawy i zdolności, jak:
- mobilność, oznaczająca gotowość na zmianę miejsca zamieszkania lub dalszych dojazdów do pracy,
- elastyczność: otwartość na zmiany, gotowość do nauki i adaptacji do nowych warunków,
- umiejętność autoprezentacji – cóż, zdolność zaprezentowania się w CV, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy rozmów networkingowych ma duże znaczenie.
Jak zwiększyć swoją zatrudnialność?
Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, warto inwestować w ciągły rozwój, zdobywając nowe umiejętności, certyfikaty i podnosząc kwalifikacje. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy wiedza i umiejętności szybko się dezaktualizują. Ideę lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie trzeba wziąć sobie do serca 🙂 Uczyć nie musisz się tylko na kursach i uczelniach, ale i samodzielnie, korzystając z dostępnych źródeł (książki, artykuły, platformy e-learningowe). Zwróć szczególną uwagę na umiejętności cyfrowe i miękkie.
Równolegle, zdobywaj doświadczenie zawodowe poprzez nowe zlecenia, projekty, staże, praktyki czy wolontariat, które wzbogacą Twoje CV, pozwolą poznać specyfikę pracy w danej branży, rozszerzyć kompetencje i nawiązać kontakty zawodowe.
Zadbaj również o profesjonalny wizerunek, starannie przygotowując CV, prezentując się odpowiednio podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz dbając o profesjonalny, spójny wizerunek w Internecie.
Aktywnie korzystaj z sieci kontaktów, informując znajomych o poszukiwaniu pracy oraz dzieląc się wartościowy informacjami. Warto uczestniczyć w konferencjach, targach branżowych, spotkaniach networkingowych, a także korzystać z portali społecznościowych, takich jak LinkedIn, aby budować swoją sieć kontaktów.
Monitoruj trendy na rynku pracy, analizuj oferty i potrzeby pracodawców, a także bądź elastyczny i otwarty na różne możliwości zatrudnienia.
Myślę, że większość można podsumować jedną radą – bądź elastyczny/a i adaptuj się do zmian na tym dynamicznym rynku pracy.
——————-
Źródła:
[1] https://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/98/id/1594
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Employability
Zostaw komentarz